Felkod P0335 hos Opel – Diagnostisk hjälp

Delphi Delco Multec HSFI-2.x / HDRC - Motorstyrenheter
Delphi Delco Multec HSFI-2.x / HDRC

Motorstyrenheter

Registrera dig för att se priser

Olika Opel-modeller kan få felkod P0335. Denna felkod hänvisar till ett problem med vevaxelns lägessensor och läses ofta av hos Opel på motorer utrustade med Delphi Delco Multec HSFI-2.x / HDRC ECU (detta gäller ofta 1,6 liters motorn med motorkod Z16SE). Denna felkod kan leda till minskad prestanda och till och med motorfel, så det är viktigt att diagnostisera snabbt och noggrant.

Vilka Opel-modeller förekommer felkod P0335 i?

Den här felkoden ses ofta på följande Opel-modeller:

Symtom på felkod P0335

När felkod P0335 uppstår kan följande symtom vara synliga:

  • MIL på: Motorfelslampan (MIL) tänds på instrumentbrädan
  • Startproblem: Motorn startar med svårighet eller inte alls
  • Effektförlust: Motorn kan producera mindre kraft under körning
  • Oregelbunden tomgång: Motorn går oregelbundet, vilket kan orsaka ryckningar eller vibrationer
  • Dålig acceleration: Bilen svarar långsamt på gaspedalen och accelererar mindre snabbt

Tips: Det här problemet kan orsakas av en felaktig vevaxelpositionssensor. Till en början kan felet uppstå intermittent. Vanliga klagomål är bristen på kontroll av tändspolen, injektorerna och tomgångsjusteringsmotorn. Defekter kan även uppstå i 5-voltskretsen och på gaspedalen, gasspjället och bränslepumpens relä.

Möjliga orsaker

Denna felkod kan därför orsakas av en defekt vevaxellägesgivare som har blivit defekt eller skadad. Det kan också finnas flera andra orsaker till felet, inklusive:

  • Lednings- eller kontaktproblem: Dåliga anslutningar eller skadade kablar kan störa sensorns signal
  • Fel i motorstyrenheten (ECU): En defekt ECU kan också vara orsaken till att felkod P0335 lästes

Lösning för felkod P0335

Om vevaxelns lägessensor och kablarna och kontakterna har visat sig vara korrekta, visar sig i många fall byte eller reparation av ECU:n vara lösningen på de nämnda felen. Delphi Delco Multec HSFI-2.x ECU kan återställas för att säkerställa att vevaxelns lägessensorsignaler behandlas korrekt. Vi erbjuder 2 års garanti på reparationen, så att du kan skicka din kund tillbaka på vägen med sinnesfrid. Har du några frågor? Då hjälper våra produktspecialister dig självklart gärna!